کلزا (Brassica napus)، یکی از گیاهان دانه‌روغنی مهم در مناطق معتدل بوده و دارای طیف نسبتاً وسیعی از سازگاری اقلیمی است.

به علت میزان روغن موجود در دانه‌های گیاه کلزا، این گیاه برای سده‌های پی در پی کشت می‌شود. محل رویش این گیاه در ابتدا در کرانهٔ شرقی دریای مدیترانه بوده‌است گرچه استفاده از آن سابقه‌ای بسیار طولانی دارد. شواهدی موجود است که این گیاه و روغن آن، در ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در هند استفاده می‌شده‌است. در اروپای میانه این گیاه از قرن چهاردهم کشت می‌شود. از قرن هفدهم میلادی تا کنون، این گیاه در مقیاس‌های بزرگ در اروپا کشت می‌شود.

کشت کلزا

کمبود عناصر کم مصرف در داخل خاک عملکرد عناصر پر مصرف را تحت تأثیر قرار می‌دهد و موجب کاهش عملکرد گیاهان می‌گردد. در کلزا، بیشترین نیاز به مواد غذایی از شروع رشد گیاه در بهار تا زمان گل‌دهی است.

بعضی عناصر غذایی کم مصرف همانند روی و آهن برای رشد گیاه ضروری هستند و در فرآیندهای فیزیولوژیکی مانند فتوسنتز، تولید هورمون‌های رشد و تشکیل کلروفیل گیاهی دخالت دارند و کمبود آن‌ها می‌تواند موجب عدم توازن عناصر غذایی در گیاه و نهایتاً کاهش کمیت و کیفیت محصول شود. در شرایطی که خاک زراعی دارای کمبود عناصر ریز مغذی بوده و سطح خاک خشک باشد، باید از محلول‌پاشی برگی این عناصر در گیاه کلزا در اوایل دوران رشد رویشی گیاه استفاده کرد که سبب افزایش عملکرد دانه و درصد روغن می‌شود. روی باعث افزایش تعداد خورجین در بوته، عملکرد دانه و درصد روغن می‌گردد. محلول پاشی توأمان سولفات روی و بوریک اسید موجب افزایش غلظت این دو عنصر در دانه کلزا گردید که از نظر غنی‌سازی کلزا حائز اهمیت است. با عنایت به نقش مثبت بور در افزایش عملکرد دانه و نقش مثبت مصرف توأمان روی و بور در افزایش کیفیت دانه کلزا و هم چنین بالاتر بودن سطح عملکرد دانه در رقم S.L.M046، استفاده از این رقم و محلول پاشی توأمان بوریک اسید و سولفات روی با غلظت‌های به ترتیب دو در هزار و سه در هزار در مراحل ابتدای ساقه رفتن و ابتدای گلدهی (تیمار Zn1B1) در مناطق با آب و هوای مشابه و خاک مشابه با محل اجرای طرح توصیه می‌گردد.

آهن نیز یکی دیگر از عناصر ضروری برای رشد گیاهان است که در شرایط کمبود آن، تعداد رنگدانه‌های فتوسنتزکننده و مقدار کلروفیل برگ‌ها کاهش می‌یابد در این صورت کاهش وزن هزار دانه را شاهد خواهیم بود. با افزایش PH غلظت آهن در ریشه افزایش یافته ولی برگ‌ها زردی کمبود آهن را نشان می‌دهند و به این نتیجه رسیدند که نیترات‌ها در خاک‌های آهکی باعث عدم جذب آهن و مس می‌گردند. اهمیت وجود روی در مناطق مریستمی به علت کارایی آن در تولید هورمون اکسین در کلزا باعث افزایش شاخه بندی می‌شود.

به دلیل PH قلیایی خاک‌ها مصرف خاکی روی، باعث می‌گردد که روی با مواد آلی خاک ترکیب شده ومجموعه‌هایی از روی را تشکیل دهد که ممکن است برخی از آن‌ها غیرقابل انحلال باشند. (سالار دینی و همکاران ۱۳۶۷) گیاه کلزا نیاز نسبتاً زیادی به نیتروژن دارد، ولی عکس‌العمل آن به کود بستگی به شرایط محیطی از جمله شرایط آب و هوایی منطقه، نوع خاک، رطوبت خاک و هم‌چنین ژنوتیپ دارد. عملکرد مطلوب کلزا در شرایط مصرف ۲۰۰ کیلوگرم نیتروژن در هکتار حاصل شده‌است. مصرف سولفات آمونیوم به همراه اوره به دلیل حلال بودن آن در آب از طریق ریختن آن بر روی برگ‌ها تا قبل از گل‌دهی بسیار مناسب است

سولفات آمونیوم برای تأمین گوگرد مورد نیاز کلزا که یکی از عناصر مؤثر در عملکرد کلزا است می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. کمبود آب می‌تواند اثری سوء بر عملکرد کلزا بگذارد، ولی این اثر به ژنوتیپ و مرحله نمو گیاه بستگی دارد. اعمال تنش خشکی در مراحل مختلف فنولوژیکی گیاه کلزا اثرات متفاوتی در میزان روغن و پروتئین آن دارد و برخورد مرحله تنش خشکی با مرحله زایشی گیاه موجب کاهش عملکرد می‌گردد. در یک محیط پرباران، آبیاری کلزا، تعداد غلاف را در اثر طولانی کردن دوره گل‌دهی و تعداد دانه در غلاف را در اثر ایجاد سطح برگ بالاتر در زمان گل‌دهی افزایش می‌دهد که حساس‌ترین زمان برای آبیاری کلزا، مرحله گل‌دهی و اوایل غلاف بندی می‌باشد.

برداشت کلزا

كلزا را به روش هاي مختلف مي توان برداشت نمود. يكي از روشهاي برداشت كلزا، برداشت مستقيم با كمباين پس از خارج شدن غلاف هاي مياني از حالت لاستيكي مي باشد. در اين زمان ميزان رطوبت دانه حدود٪10 مي باشد و حدود 85 تا 90 درصد دانه ها قهوه اي رنگ شده اند. نتايج تحقيقات نشان داده است كه ميزان ريزش در اين روش حدود 10 ٪ مي باشد. روش ديگر برداشت دو مرحله اي مي باشد. در اين روش ابتدا در رطوبت 35درصد دانه كه مطابق با قهوه اي رنگ شدن حدود 50 درصد دانه ها ميباشد، محصول توسط دستگاه نواركن (سواتر) رديف شده و پس از خشك شدن غلا فها در زماني كه رطوبت دانه در غلافهاي شاخه اصلي حدود 10٪ گرديد. برداشت با كمباين معمولي با هد بردارنده انجام مي گردد. در اين روش تلفات برداشت به حدود 4درصد خواهد رسيد. تنظيمات كمباين با توجه به شرايط مزرعه انجام مي پذيرد. در اين حالت سرعت كوبنده ها بين 500 تا700 دور در دقيقه و فاصله كوبنده و ضد كوبنده در قسمت جلو 14 ميلي متر و در قسمت عقب 7 ميلي متر تنظيم مي شود. هم چنين تنظيم سرعت بادبزن كمباين يا هر خرمنكوب ديگر خيلي مهم است. در صورتي كه سرعت بادبزن زياد باشد تلفات بذر نيز زياد خواهد بود. سرعت بادبزن حدود 350 دور در دقيقه مطلوب مي باشد، به طوري كه اين سرعت باعث استقرار بذور روي سيني و انتقال به مخزن دانه مي شود. شانه برش تا حد ممكن در بالاترين سطح و زير پايين ترين غلاف ها ارتفاع حدود 30 سانتيمتري از سطح خاك قرار گيرد. هم چنين ارتفاع هليس از كف پلانفرم 12 تا 20 ميلي متر و فواصل در طرفين كاملاً يكسان باشد. براي برداشت مستقيم استفاده از هد مخصوص برداشت كلزا كه فاقد چرخ فلك و داراي شانه برش عمودي است به مقدار زيادي باعث كاهش تلفات دانه مي شود. در هنگام برداشت مستقيم با هد معمولي كمباين بهتر است از چرخ فلك استفاده نشود زيرا ضربات چرخ فلك به بوته ها باعث ريزش دانه مي شود. در صورت خوراك دهي، انتقال و هدايت نامناسب بوته هاي برداشته شده به انتهاي پلاتفرم مي توان از چرخ و فلك استفاده نمود و در اين صورت سرعت محيطي چرخش آن بهتر است با سرعت پيشروي كمباين برابر باشد. هنگام انبار كردن دانه ها بايستي دقت نمود رطوبت دانه در حدود 8 درصد يا كمتر باشد. رطوبت بيش از 8درصد موجب فاسد شدن سريع دانه هاي برداشت شده مي گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست